Маргарет Естеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маргарет Естеп
Роден/аМаргарет Естеп[1]
март 20, 1963(1963-03-20)
Самит, Њу Џерси, Соединетите Држави
Починат/а12 февруари 2014(2014-02-12) (возр. 50)
Албани, Њујорк, Соединетите Држави[1]
ЗанимањеПисател, поетеса, глумица гласноговорник
мрежно место
maggieestep.com

Маргарет Ен „Меги“ Естеп (20 март 1963 година)   - 12 февруари 2014 година) ― писателка и поетеса од Соединетите Држави, најпозната по тоа што дојде до истакнато време со висината на изговорениот збор и поезија, гневот на изведбата во поезијата . Објавила седум книги и објавила два албуми со говорни зборови: „No More Mr. Nice Girl“ and „Love is a Dog From Hell“ .

Животопис[уреди | уреди извор]

Маргарет Ен Естеп е родена во 1963 година во Самит, Њуџерси . Како поет, таа се појави во раните 90-ти години кога гранџ беше висина на модата и нејзината „директна, агресивна и бескомпромисно модерна“ поезија беше многу достапна.

Естеп се појави на третата етапа на Лолапалооза во 1994 година, а се појави на „ Spoken Word Unplugged“ на МТВ, ПБС „Соединетите држави на поезијата“, и неодамна на Сезона 3 од Деф поезијата на HBO. Нејзиното видео за нејзината говорна патека „Еј бебе“ доби умерена ротација на МТВ и беше истакната на MTV's Beavis & Butt-head .Таа, исто така, придонесе вокал на две песни на албумот „ Неовучни методи“ на Рекоил во 1997 година. Во 2003 година, таа напиша ракави за кутиите „ Зборувани глави“ поставени еднаш во текот на животот.

Естеп продолжила да пишува многу романи, меѓу кои и „Дневникот на еден емоционален идиот“, трилогијата на мистеријата на Руби Марфи, Гаргантуан, Хекс и Фламетроуер и Алис Фантастик . Хекс беше прогласен за забележителна книга Њујорк Тајмс за 2003 година.Таа неколку години работеше на „ The Angelmakers“, роман за жени гангстери од 19 век и основањето на правата на животните. [ потребно е цитат ]

Смрт[уреди | уреди извор]

Естеп доживела срцев удар на 10 февруари 2014 година во нејзиниот дом во Хадсон, Њујорк и почина од компликации два дена подоцна во Албани болницата, на возраст од 50 години. Преживеале нејзината мајка и трите полусестри.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми во студио
 • Нема повеќе господине убаво девојче (1994, NYYo / Imago)
 • Љубовта е куче од пеколот (1997 г., семоќен уста / жива)
Настапи за компилација
 • Skid Row Wine, на компилацијата Кикс, радост, темнина: почит на Jackек Керуак (1997)
Музички видеа
 • „Еј бебе“ (1994)
 • „ Злобна “ (1997, режија. Стив Бускеми )

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Дневник на емоционален идиот: Роман, хармонија, 1997 година, ISBN   9780517701799 ; Counterpoint ДОО, 2003 година,  
 • Меки манијаци: Приказни, Симон и Шустер, 1999 година,  
 • Hex: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2003. ISBN 9781400048373. Hex: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2003. ISBN 9781400048373. Hex: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2003. ISBN 9781400048373. Hex: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2003. ISBN 9781400048373. Hex: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2003. ISBN 9781400048373.  ; Група на издаваштво круни, 10 март 2010 година, 978-0-307-53082-0
 • Danceубовен танц на механичките животни: Исповеди, високо субјективно новинарство, стари рани и нови приказни, Три реки печат, 2003,  
 • Gargantuan: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2004. ISBN 9780609610336. Gargantuan: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2004. ISBN 9780609610336. Gargantuan: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2004. ISBN 9780609610336. Gargantuan: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2004. ISBN 9780609610336. Gargantuan: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2004. ISBN 9780609610336.  ; Група на издаваштво круни, 24 март 2010 година,  
 • Flamethrower: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2006. ISBN 9781400082735. Flamethrower: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2006. ISBN 9781400082735. Flamethrower: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2006. ISBN 9781400082735. Flamethrower: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2006. ISBN 9781400082735. Flamethrower: A Ruby Murphy Mystery. Three Rivers Press. 2006. ISBN 9781400082735.  ; Група на издаваштво круни, 31 март 2010 година,  
 • Alice Fantastic. Akashic Books. 2009. ISBN 9781933354811. Alice Fantastic. Akashic Books. 2009. ISBN 9781933354811. Alice Fantastic. Akashic Books. 2009. ISBN 9781933354811. Alice Fantastic. Akashic Books. 2009. ISBN 9781933354811. Alice Fantastic. Akashic Books. 2009. ISBN 9781933354811.  ; Книги Акашиќ, 2013, 978-1-61775-005-2

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Slotnik, Daniel E. (February 12, 2014). „Maggie Estep, Slam Poetry Performer, Dies at 50“. The New York Times. Посетено на February 13, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]