Манопски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манопски јазици
Географска
распространетост:
Минданао
Класификација:австронезиски
Гранки:

Манопските јазици се подгрупа на филипинските јазици од семејството на австронезиски јазици. Тие се зборуваат на Филипините.

Јазици[уреди | уреди извор]

  • централни
    • источни: дибабавонски, раџашко-кабунсувански, агусански
    • јужни: ата-тигваски, обоски
    • западни: западно-букиднонски, илијански
  • северни: бинукидски јазик, кагајански јазик, хигаонски јазим, кинамигински јазик
  • јужни: тагабавски јазик, сарангански јазик, котебатоско-манопски јазик

Поврзано[уреди | уреди извор]