Прејди на содржината

Мандалгови

Координати: 45°46′00″N 106°16′11″E / 45.76667° СГШ; 106.26972° ИГД / 45.76667; 106.26972
Од Википедија — слободната енциклопедија

Мандалгови (монголски: Мандалговь; исто така Мандалгов' или Мандалгоби) е главен град на покраината Дундгови во Монголија, околу 300 км јужно од Улан Батор на границата со пустината Гоби. Градот има околу 10,506 жители (2005).

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

45°46′00″N 106°16′11″E / 45.76667° СГШ; 106.26972° ИГД / 45.76667; 106.26972