Манастир Ставрополис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир Ставрополис
Mănăstirea Stavropoleos
Stavopoleos exterior cristi.jpg
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°25′54.27″N 26°5′55.64″E / 44.4317417° N; 26.0987889° E / 44.4317417; 26.0987889
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Манастирот Ставрополис (романски: Mănăstirea Stavropoleos) е манастир кој се наоѓа во Букурешт, Романија и е во склопот на Романската православна црква. Црквата била изградена во 1724 година во време на влашкиот принц Николас Маврокордат.