Манастир Ставрополис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир Ставрополис
Mănăstirea Stavropoleos
Stavopoleos exterior cristi.jpg
Основни податоци
Место Букурешт, Романија
Координати
Припадност Христијанство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Манастирот Ставрополис (романски: Mănăstirea Stavropoleos) е манастир кој се наоѓа во Букурешт, Романија и е во склопот на Романската православна црква. Црквата била изградена во 1724 година во време на влашкиот принц Николас Маврокордат.