Мала порта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малата порта
2008

Мала порта исто така позната и како Sha'ar Ha'ashpo, Силванската порта, е една од седумте несоѕидени порти кои се наоѓаат во стариот град во Ерусалим. Портата се наоѓа блиску до ѕидот на плачот односно до Ерусалимскиот храм.

Портата во времето била многу мала, но во 1952 година била реконструирана по враќањето на Стариот Град на Израел по војната со Јордан во 1948 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Стар град (Ерусалим)