Макув (Мазовско Војводство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Макув
Село
Poland adm location map.svg
Red pog.svg
Макув
Координати: 51°20'43"N 21°15'11"E / 51.34528°N 21.25306°E / 51.34528; 21.25306
Држава Poland Полска
Војводство Мазовско Војводство Мазовско
Округ Радом                      
Општина Скаруцев
Население 890

Макув е село во општина Скаруцев, во рамките на округот Радом, Мазовско Војводство, во источно-централна Полска. Селото се наоѓа на околу 5 километри јужно од Скаруцев, 9 километри во југоисточниот дел на Радом и 99 километри јужно од Варшава.

Селото има 890 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]