Максим I Скопјанец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максим I
Архиепископ пеќски и патријарх српски
ЦркваПеќска патријаршија
СедиштеPatriarchal Monastery of Peć
Ракоположен1655
Службата завршила1674
ПретходникГаврил I
НаследникАрсениј III
Лични податоци
Починал1680
Patriarchal Monastery of Peć
НационалностРум-милет (Serbian)
ВероисповедПравославие
ЗанимањеSpiritual leader of the Serbian Orthodox Church

Максим I Скопјанец (српски: Максим I Скопљанац) (починал 29 октомври 1680) бил архиепископ пеќски и патријарх српски помеѓу 1655 и 1674. Живеел во патријаршкискиот манастир во Пеќ. Во 1674, се повлекол поради напредна возраст, и починал во 1680.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вуковић 1996, стр. 303-304.