Македонски полициски синдикат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонски полициски синдикат
Основана29 мај 1992 г.
СедиштеУл. „Мирче Ацев“, бр. 4, Скопје, Македонија Македонија
ПретседателАцо Антовски
Мреж. местоwww.mps.mk

Македонскиот полициски синдикат е репрезентативна синдикална организација на вработените во Министерството за внатрешни работи и Агенцијата за разузнавање. Претседател на МПС од 2017 година е Ацо Антовски.

Историја[уреди | уреди извор]

Година дена по осамостојувањето на Република Македонија, на 29 мај 1992 година е одржано основачкото собрание на синдикатот. Првичното име на синдикатот било „Независен синдикат на вработените во Министерството за внатрешни работи на Република Македонија“, но по барање на членовите истото се променило во денешното име.

На 28 декември 1994 година синдикатот е примен како рамноправен член во рамките на Сојузот на синдикатите на Македонија. Тој е првиот синдикат во независна Македонија кој се здобил со статус на репрезентативен синдикат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]