Македонска стрељба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска стрељба е уметничко движење во Република Македонија слично на многу попознатото словенечко движење Нова Словенечка Уметност (на германски Neue Slowenische Kunst). Движењето се развива во средината на 80-те години на 20-от век со центар во Скопје и во него се вклучени видни фигури од македонската уметничка сцена, ангажирани во различни музички и театарски проекти. Заради проблеми со тогашната политичка структура, ова движење полека исчезнува и остатоци од неговото постоење денес се видливи единствено во работата на групата Мизар (трето откровение).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]