Макаки-резус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rhesus Macaque[1]
Rhesus Macaques.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Примати
Семејство: Старосветски мајнуми
Род: Макаки
Вид: M. mulatta
Биномен назив
Macaca mulatta
(Зимерман, 1780)
Распостранетост на макакито-резус

Макаки-резус е макаки со песочна боја (Macaca mulatta).

Особености[уреди | уреди извор]

Макакито-резус се долги 43-64 см, не сметајќи ја влакнестата опашка која е долга од 20 до 30 см и тешки се 4,5 и 11 кг. Се хранат со овошје, семки, корења, растенија и инсекти. Се сметаат за свети во некои делови на Индија. Издржливи во заробеништво, високо интелегентни и итри, тие се многу добри миленици кога се мали, но можат да станат многу непријатни кога ќе пораснат. Се користат во медицинските истражувања. Определувањето на Рх (од резус) факторот во човечката крв вклучува реакција во крвта од овој вид.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Groves, C. (2005). Wilson, D. E., & Reeder, D. M (уред.) (уред.). Mammal Species of the World (III. изд.). Baltimore: Johns Hopkins University Press. стр. 163. ISBN 0-801-88221-4.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
  2. Macaca mulatta. IUCN Red List. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. 2008. Посетено на 4 January 2009.
  3. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МТМ, 2005, Книга 8, стр. 84