Мадона на животните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Durer, madonna degli animali.jpg

Мадона на животните“ — цртеж на карта од 1503 година на уметникот Албрехт Дирер, со димензии 32 × 24 см. Некои полиња на цртежот исто така имаат акварел. Сега се чува во збирката на отпечатоци и цртежи во музејот Албертина во Виена.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Костантино Порку (ур), Dürer, Rizzoli, Милано 2004 година.