Мадоленихмв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Понпеј.

Мадоленихмв (Madolenihmw) е општина во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Општината се наоѓа во источниот дел на островот, поточно од источните предели на планината Нахна Лауд и јужните предели на Капвурисо. Општината има излез на море, поточно на еден поголем залив. Дел од општината е островот Темвен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Bendure, G., & Friary, N. (1988) Micronesia: A travel survival kit. South Yarra, Australia: Lonely Planet.

Координати: 6°49′15″N 158°18′10″E / 6.82083° СГШ; 158.30278° ИГД / 6.82083; 158.30278

Поврзано[уреди | уреди извор]