Прејди на содржината

Мадлиц-Вилмерсдорф

Координати: 52°22′59″N 14°16′59″E / 52.38306° СГШ; 14.28306° ИГД / 52.38306; 14.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадлиц-Вилмерсдорф
Место во Бризен (Марк)
Мадлиц-Вилмерсдорф во рамките на Германија
Мадлиц-Вилмерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Општина Бризен (Марк)
Место единици 3
Основни податоци
Површина 45,11 км2
Надм. височина 65 м
Население 678  (31 декември 2012)
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15518
Повик. бр. 033607
Местоположба на место Мадлиц-Вилмерсдорф во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°22′59″N 14°16′59″E / 52.38306° СГШ; 14.28306° ИГД / 52.38306; 14.28306

Мадлиц-Вилмерсдорф (германски: Madlitz-Wilmersdorf) — поранешна општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шпре, југозападно од Берлин. Од 1 јануари 2014 е дел од општината Бризен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]