Магија (илузија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Читање на мисли, илузионистички трик од 1900

Магија (или трик) е уметност на забавување публика преку изведување на илузии што вчудовидуваат, често преку оставање на впечаток дека нешто невозможно е постигнато, речиси како изведув

Во работата за постигнувањето на чудесните ефекти и забавувањето на публиката се користат и научни достигнувања. Познати илузионистички постапки се:

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Maurine Christopher and Milbourne Christopher (1996). The Illustrated History of Magic. Heinemann. ISBN 0435070169.
  • Milbourne Christopher (1962). Panorama of Magic.
  • Daniel, Noel, (ed); Mike Caveney and Jim Steinmeyer (eds) (2009). Magic. 1400-1950s. Los Angeles: Taschen. ISBN 9783836509770.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  • Dunninger, Joseph. The Complete Encyclopedia of Magic.
  • Price, David (1985). Magic: A Pictorial History of Conjurers in the Theatre. Cornwall Books.
  • Randi, James (1992). Conjuring: A Definitive History. New York: St. Martin's Press. ISBN 0312086342.
  • Stebbins, Robert A. (1993). Career, Culture and Social Psychology in a Variety Art: The Magician. Malabar, FL: Krieger.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]