Луј Лепле

Од Википедија — слободната енциклопедија

Луј Лепле ( на француски: Louis Leplée), починат во Париз на 6 април 1936, бил сопственик на ноќен клуб кој ја открил познатата француска пејачка Едит Пјаф којашто на тоа време, во 1935 година, пеела по париските улици. Лепле ја лансирал Пјаф во популарниот ноќен клуб Ле Жерни "Le Gerny" под името "La Môme Piaf" (на англиски: The Little Sparrow).

Тој бил убиен во својот апартман, а Пјаф отпрвин била осомничена за тоа убиство.

Познатиот глумец Жерар Депардје во филмотLa Môme од 2007 година, исто така познат и како La Vie en Rose го играше неговиот лик.

Надворешни врски и наводи[уреди | уреди извор]