Луска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Труп пронајден на брегот на градот Сент Огастин на Флорида.

Луска (англиски: Lusca) е име дадено на морското чудовиште кое се појавува на Карибите. Се мисли дека оваа суштество е гигантски октопод или морско куче.[1]

Видувања[уреди | уреди извор]

Многу извештаи зборуваат дека оваа суштество се појавува во Плави дупки на острвот Андрос на Бахамите. Сент Огастинското чудовиште е суштество кое се појавило на брегот на градот Сент Огастин на Флорида во 1896 година. За него се мисли дека е Луска. На 18 јануари 2011 година на брегот на бахамскиот остров Голема Бахама се појавил труп на животно. Сведоците изјавиле дека личело на џиновски октопод. Тоа наводно било само дел од главата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]