Лунга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лунга
Lunga
Островчето Лунга кај Врсар
Географија
МестоЈадранско Море
Координати45°08′31″N 13°34′59″E / 45.14194° СГШ; 13.58306° ИГД / 45.14194; 13.58306Координати: 45°08′31″N 13°34′59″E / 45.14194° СГШ; 13.58306° ИГД / 45.14194; 13.58306
АрхипелагВрсарски Архипелаг
Површина0,029923 км2
Должина0,826 км
Управување
Хрватска
ЖупанијаИстарска Жупанија
Демографија
Население0


Лунга – ненаселено островче во хрватскиот дел на Јадранското Море кое е дел од Врсарскиот Архипелаг.[1] Неговата површина изнесува 0,03 км2.[2] Dužina obalne crte iznosi 0,83 km,[2] односно површината му е 29.923 m2, а крајбрежната линија 826 м.[3]

Според Законот за острови на Хрватска, а во однос на демографската состојба и стопанскиот развој, Куврсада е сместена во „мали, повремено населени и ненаселени острови и островчиња“ за кои се донесуваат програми за одржлив развој.[4] [5] [6] [7]

Островчето има српест облик. На јужната страна е каменито, а на северната е омилено наутичарско сидриште. Северната страна и средишниот дел на островчето имаат борова шума.[8] Тоа е популарно нуркачко одредиште.[9]

Спортското риболовно друштво „Барај“, Здружението на пензионери од Врсар, Доброволното противпожарно друштво, професионалци од Хрватски шуми и врсарското комунално претпријатие традиционално одат на Лунга во еколошка акција за чистење на островчето од разни остатоци што ги носат брановите и срушени стебла од ветриштата.[10]

Во државната програма за заштита и користење на малите, повремено населени и ненаселени острови и околното море Министерството за регионален развој и фондовите на Европската Унија, е сместена во гребени. Му припаѓа на општината Врсар.[11]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Vrsar | Hrvatska enciklopedija
 2. 2,0 2,1 Duplančić Leder, T.; Ujević, T.; Čala, M. (2004): Duljine obalne crte i površine otoka na hrvatskom dijelu Jadranskog mora određene s topografskih karata mjerila 1:25 000, Geoadria, Vol. 9, No. 1, 5-32.
 3. Župa Vrsar i Župa Gradina
 4. Zakon o otocima, Narodne novine br.: 34, 09. travnja 1999.
 5. Uredba o dopuni Zakona o otocima Narodne novine br.: 149, 31. prosinca 1999.
 6. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o otocima, Narodne novine br.: 33, 24. ožujka 2006.
 7. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o otocima, Narodne novine br.: 33, 24. ožujka 2006.
 8. Vrsar: Požar na otoku Longa, Parentium
 9. „Lunga, Roniti se mora“. Архивирано од изворникот на 2015-04-23. Посетено на 2020-07-19.
 10. Općina Vrsar i Turistička zajednica općine Vrsar proteklog su vikenda organizirali veliku ekološko-edukativnu akciju, Općina Vrsar
 11. Državni programu zaštite i korištenja malih, povremeno nastanjenih i nenastanjenih otoka i okolnog mora. Istarska županija, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, str. 1.Arhivirano 30. lipnja 2013.