Прејди на содржината

Лунапоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лунапоп
ПотеклоБолоња, Италија
Жанр(ови)Поп рок[1]
Години на активност1999–2001

Лунапоп (Lùnapop) — италијанска поп рок музичка група, која била активна од 1999 до 2001 година. Лунапоп го објавила својот албум на италијански јазик, Скерез во 1999 г. Албумот брзо стекнал комерцијален успех, со синглот „50 special“, кој го достигнал првото место на италијанските топ листи во 1999 година и Скерез како трет најпродаван албум во Италија во 2000 година. Бендот освоил награди како најдобар бенд во Италија, најдобар албум и најдобар дебитант во 2000 година.

Распад[уреди | уреди извор]

Лунапоп се разделиле во 2001 година. Водечкиот пејач Чезаре Кремонини продолжил со успешна соло кариера. Неговиот колега од бендот Лунапоп, Никола 'Бало' Балестри, му се придружил во неговиот нов бенд, заедно со други музичари. Алесандро Де Симоне, Габриеле Галаси и Андреа Капоти го формирале бендот Либерпул во 2008 година. Микеле Џулијани се повлекла од музичката индустрија.

Членови[уреди | уреди извор]

 • Чезаре Кремонини (роден во Болоња, 27 март 1980 година) – вокал и пијано
 • Андреа Капоти (Галиполе, 3 јули 1980) – перкусии
 • Микеле Џулијани (Болоња, 14 август 1980) – електрична гитара
 • Алесандро де Симон (Болоња, 19 октомври 1980) – тапани
 • Габриеле Галаси (Болоња, 27 јануари 1981) – акустична гитара
 • Никола „Бало“ Балестри (Болоња, 20 јуни 1982) – бас гитара

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • 1999: ...Squérez?

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 1999: "50 special"
 • 2000: "Un giorno migliore"
 • 2000: "Qualcosa di grande"
 • 2000: "Se ci sarai"
 • 2001: "Resta con me"
 • 2001: "Vorrei"

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Lùnapop Songs, Albums, Reviews, Bio & More“. AllMusic.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]