Лумански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лумански јазик
Застапен воСудан
Говорници45.000 (1980)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lmd

Луманскиот јазик или познат како ломонски или куку-лумански јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и во 1980 година биле забележани 45.000 говорници.[1] Јазикот користи латиница.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]