Лукач Боле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукач Боле
Bőle Lukács.jpg
Боле со Капошвар
Лични податоци
Полно име Лукач Боле
Висина &100000000000001720000001,72 м
Клупски податоци
Сегашен клуб Ференцварош
Број 23


* Настапи (Голови)

Лукач Боле (унгарски: Lukács Bőle, роден на 27 март 1990) — унгарски професионален фудбалер кој игра за Ференцварош како лево крило.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Откако ја играл целата своја кариера за Капошвар, Боле се преселил во романскиот клуб Политехника Јаси. На 26 јуни 2014 година потпиша едногодишен договор со клубот Лига I. На 7 април 2015 Лукач постигна многу важен гол против Динамо Букурешт за да му помогне на својот тим да победи со 1-0.

На 12 јуни 2017 година, Боле потпиша договор со клубот Немзети Бајноксаг I, Ференцвароши. Времетраењето на договорот не беше откриено од клубот, иако се покажа дека Ференцварош го потпишал Боле бесплатно, бидејќи неговиот договор истекувал со Политехника Јази.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Од 16 декември 2018 година [1]
Club Season League Cup League Cup Europe Total
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Kaposvár
2008–09 0 0 2 0 0 0 2 0
2009–10 9 0 0 0 10 0 19 0
2010–11 2 0 1 0 2 0 5 0
2011–12 9 1 3 0 6 0 18 1
2012–13 8 0 0 0 4 1 12 1
2013–14 24 0 0 0 5 0 29 0
Total 52 1 6 0 27 1 85 2
Politehnica Iași
2014–15 19 3 2 0 0 0 0 0 22 3
2015–16 32 2 1 0 0 0 0 0 33 2
2016–17 32 9 1 0 1 0 2 0 36 9
Total 83 14 4 0 1 0 2 0 90 14
Ferencváros
2017–18 6 1 0 0 4 0 10 1
2018–19 17 2 1 0 2 0 20 2
Total 23 3 1 0 6 0 30 3
Career Total 158 18 13 1 28 1 8 0 205 20

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lukács Bőle“. Soccerway. Посетено на 19 July 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]