Лукас Скот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лукас Скот
Lucas Scott
Прво појавување Пилот
(епизода 1.00)
Последно појавување Запомниме како дел од денот (епизода 6.24)
Создаден од Марк Швон
Толкуван од Чед Мајкл Мари
Број на епизоди 87
Информации
Прекар(и) Лук, Броди, Момче
Старост 16 (прво појавување) 22-23 (6 сезона)
Датум на раѓање 1988 (доцнен февруари-март)
Занимање Писател/Тренер
Сопружник Пејтон Соер Скот
Врски и односи
Семејство Ден Скот (татко)
Карен Ро (мајка)
Кит Скот (чичко;починат)
Нејтан Скот (полу-брат)
Лили Ро Скот (полу-сестра/братучетка)
Енди Храгров (очув)
Романси Линдзи Старус (поранешна свршеница)
Брук Дејвис (поранешна девојка)
Ана Тагаро (поранешна девојка)
Ники (врска за една ноќ)
Деца Соер Брук Скот (ќерка, со Пејтон)
Роднини Џејмс Лукас Скот (внку)
Ројал Скот (дедо)
Меј Скот (баба)
Хејли Џејмс Скот (снаа)
Оливер Ро (дедо)
Синтија Ро (баба)
Јуџин Ро (прадедо)
Мик Воф
(свекор)
Ели Харп
(свекрва, почината)
Лери Соер (посвоителен свекор)
Ана Ребека Соер
(посвоителна свекрва; почината)
Дерек Самерс
(зет)

Лукас Јуџин Скот (англиски: Lucas Eugene Scott) e измислен лик од телевизиската серија на CW, Три Хил, толкуван од Чед Мајкл Мари.[1] Лукас е полу-брат на Нејтан Скот и негов поранешен ривал, и познат е по тоа што мора да ги балансира врските со својот татко Ден Скот и со двете девојки во неговиот живот, Пејтон Соер и Брук Дејвис. Подоцна, неговата страст за друга жена, Линдзи Страус, го проголтува и завршува со свршувачка.

Наводи[уреди | уреди извор]