Луитполдов Брег

Координати: 77°30′S 32°0′W / 77.500° ЈГШ; 32.000° ЗГД / -77.500; -32.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Царските пингвини се размножуваат во ИБА
Луитполдов Брег is located in Антарктик
Луитполдов Брег
Луитполдов Брег
Местоположба на Луитполдовиот Брег

Луитполдов Брег (германски: Prinzregent-Luitpold-Land) е оној дел од брегот на Coats Land што се протега од близината на Ледникот Хејс, на 27°54′W, до 36°W, што се смета како источна граница на Филхнеровиот Леден Гребен. Откриена е од Вилхелм Филхнер, водач на Втората германска антарктичка експедиција, 1911–12, и именувана по Луитполд, принцот регент од Баварија[1].

Важна област за птици[уреди | уреди извор]

Локација од 500 ха на брз мраз на околу 50 км североисточно од Ледениот гребен Филхнер, каде што ледените брегови редовно се создаваат од континенталната маргина, исто така е означена како Важна област за птици (IBA) од BirdLife International затоа што поддржува колонија за размножување од околу 6.500 царски пингвин, проценка базирана на сателитски снимки од 2009 година.

Засолниште Вирген де лас Нивес[уреди | уреди извор]

Засолништето Вирген де лас Нивес (79°10′00″S 38°53′00″W / 79.166667° ЈГШ; 38.883333° ЗГД / -79.166667; -38.883333) е аргентинско засолниште на Антарктикот сместено на Filchner- Ледениот гребен Рон на Луитполдовиот Брег, 150 километри јужно од Базата Belgrano I. Засолништето е управувано од Аргентинската армија и беше отворено на 2 декември 1958 година и е под базата Белграно II.

Прибежиштето е изградено во Аргентинска Антарктичка кампања од 1958–1959 година под надзор на потполковник Хорхе Де Марци и мајор Педро Аркондо. Во тоа време, тоа беше најјужното засолниште на Антарктикот во Аргентина, повеќе на југ од Бегалецот Санта Барбара и старата База Собрал. Името на засолништето се однесува на Пресвета Богородица од снеговите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Luitpold Coast“. Архивирано од изворникот на 2022-09-30. Посетено на 2022-09-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

77°30′S 32°0′W / 77.500° ЈГШ; 32.000° ЗГД / -77.500; -32.000