Прејди на содржината

Лота Лундгрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лота Лундгрен во Молндал, 2012 година

Лота Лундгрен (родена на 26 јануари 1971 година) е шведска телевизиска водителка и писателка на храна . [1] [2] Лундгрен е родена и израсната во Туве, предградие на Гетеборг. Лундгрен напишала книга за готвење. [3] Таа била домаќин на емисиите Landet Brunsås и моментално Historieätarna заедно со Ерик Хаг и на SVT . [3] [4] Во 2015 година, дуото го претстави Tusen år till julafton Божиќниот календар кој се емитувал на SVT .

Лундгрен се развела од сопругот во декември 2013 година. [5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mikael Forsell/TT Spektra (2012-06-14). „Löfven bland årets sommarpratare“. DN.SE. Архивирано од изворникот на 2012-09-18. Посетено на 2014-01-25.
  2. Elin Peterselin.peters@dn.se (2011-03-13). „Lotta Lundgren: "Förr eller senare sammanstrålar allt i mat". Dagens Nyheter. Архивирано од изворникот на 2011-03-16. Посетено на 2014-01-25.
  3. 3,0 3,1 „Kyssäkta matglädje – hångeltips i ny kokbok | GT“. Expressen.se. 2013-10-22. Архивирано од изворникот на 2013-10-23. Посетено на 2014-01-25.
  4. Tweet Följ @SvD Hannes Delling hannes.delling@svd.se (2013-10-28). „Lotta Lundgren: "Lätt få moralpanik" | Inrikes | SvD“ (шведски). Svd.se. Архивирано од изворникот на December 4, 2013. Посетено на 2014-01-25.
  5. „Programledaren Lotta Lundgren skiljer sig | Extra | Expressen | Kändisar Hänt i Veckan Skvaller“. Expressen. 2013-11-21. Архивирано од изворникот на 2014-01-24. Посетено на 2014-01-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]