Ли Мин-хо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ли Мин Хо (корејски: 이민호, роден на 22 јуни 1987 во Хеуксеок-донг, Сеул) - јужнокорејски глобален глумец.

За кратко време од неговата глумечка кариера, тој стана најпопуларниот глумец ширум светот.

Дебитираше во 2006 година преку ТВ-драмата ЕБС Таен кампус и стана популарен низ Азија во момчиња над цвеќиња (2009), а потоа се стекна со слава во Европа со ловецот на градот (2011)[1] и исто така стана популарен на африканскиот континент со неговиот драма Кралот: вечен монарх (2020)[2].

Тој е првата славна личност во Кореја што има восочна фигура направена во неговиот имиџ на Мадам Тисо во 2013 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://web.archive.org/web/20141216073354/http://mwave.interest.me/enewsworld/en/article/3114/lee-min-ho-is-the-best-korean-actor-in-france
  2. https://ynaija.com/all-you-didnt-know-about-the-lee-min-ho-trend-nigerian-ladies-are-jumping-on/