Лили Плат

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лили Плат (родена 2008 година) — холандска екологистка родена во Британија.[1] Плат е позната по по мирните штрајкови преку кои ги искажува еколошките проблеми.[2] Таа е глобален амбасадор на YouthMundus,[3] Earth.org,[4] и WODI;[5] младински амбасадор во коалицијата за загадување на пластика и Колку Глобално;[6] и амбасадор на деца за Светскиот ден на чистење.[7] Плат првично станала вирална на друштвените мрежи откако објавила ѓубре од пластика кое го подредило. Со текот на годините таа собрала повеќе од 100.000 парчиња.[8]

Плат е родена во Велика Британија.[9] Нејзиното семејство се преселило во Холандија кога таа имала седум години.

Екологизам[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Плат шетала покрај еден парк во Холандија со нејзиниот дедо кога забележала пластика расфрлана на земја. Одлучила да ги изброи за да вежба холандски јазик. Тие собрале 91 парче пластика во рок од 10 минути. Нејзиниот дедо понатаму и раскажал како ѓубрето завршува како пластична супа.[10] Наведениот инцидент ја предизвикало нејзината иницијатива за заштита на животната средина, и на 7 години, таа започнала со чистење на пластиката и нејзино сортирање. Таа ги објавува на друштвените мрежи за да ја подигне свеста за ова прашање. Со текот на годините, Плат собрала повеќе од 100.000 парчиња ѓубре, почнувајќи од шишиња, пакетчиња цигари, итн. Преку чистење на пластика, Плат го споделува и влијанието на пластиката врз животинскиот свет и екосистемот.[11] Бидејќи станала вирусна, нејзината иницијатива го привлекла меѓународното признание.

Уште од дете, Плат покажувала љубов кон животните, особено оние што се сметале за физички непривлечни. Заради тоа била малтретирана на училиште, а само еден од нејзините врсници покажал интерес за нејзините активности за чистење. Плат потоа се преселила во Кралската школа каде многу нејзини соученици учествувале во нејзините напори за расчистување.

На холандските избори во 2019 година, дедото на Плат гласал во нејзино име, бидејќи се бори за забрана на пластика. Плат снимила видео и ги охрабрила другите да го сторат истото.

Во септември 2019 година, Плат го видела протестот на Грета Тунберг пред шведскиот парламент во врска со спроведувањето на Парискиот договор. Таа била инспирирана и решила да штрајкува исто така. По неколку недели, Грета Тунберг се приклучила на штрајковите на Плат во Холандија, сметајќи дека Холандија била една од најголемите емитувачи на стакленички гасови во Европската Унија. Двете биле поканети во Брисел каде присуствувале на митингот за климата пред Европскиот парламент.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Lilly Platt“. Global Shakers. Global Shakers. Посетено на 13 September 2020.
 2. First-Arai, Leanna (4 January 2019). „This Plastic Pickup Extraordinaire Will Always Have Your Back: Meet Lilly Platt“. Climate Kids (германски). Архивирано од изворникот на 2019-04-14. Посетено на 13 September 2020.
 3. „Meet 11 Year Old Lilly - YouthMundus' Global Youth Ambassador“. YouthMundus Festival (англиски). Inner Voice Artists, LLC. 29 April 2019. Посетено на 13 September 2020.
 4. „Lilly Platt: Meet Earth.Org's First Global Ambassador!“. Earth.Org - Past | Present | Future. 9 September 2020. Посетено на 13 September 2020.
 5. „World Oceans Day Italy | World Oceans Day Online Portal“. unworldoceansday.org. Архивирано од изворникот на 2020-10-01. Посетено на 13 September 2020.
 6. Podder, Api. „Lilly Platt Archives“. Your Mark On The World. Архивирано од изворникот на 2021-04-20. Посетено на 13 September 2020.
 7. Herbert, Megan. „5 things I learned from a 10-year-old climate activist“. Medium (англиски). A Medium Corporation. Посетено на 13 September 2020.
 8. McCarthy, Joe (17 June 2020). „This 11-Year-Old Activist Has Picked Up More Than 100,000 Pieces of Plastic“. Global Citizen (англиски). Посетено на 13 September 2020.
 9. „Climate change: 7 young climate activists from around the world - CBBC Newsround“. BBC. 23 September 2019. Посетено на 13 September 2020.
 10. „Lilly's Plastic Pickup mission“. National Geographic Kids. Creature Media Ltd. 23 February 2018. Посетено на 13 September 2020.
 11. „11 year old Environmentalist Taking Action (and how you can too!) | Lilly Platt | TEDxYOUTH@BSN SPEAKER“. TEDxYouth@BSN. 27 August 2019. Посетено на 13 September 2020.