Прејди на содржината

Летачи на големото небо

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Летачи на големото небо“ (српскохрватски: Letači velikog neba) — филм од 1977 година, режиран од Маријан Арханиќ по сценариото на Милан Гргиќ. Главните улоги ги играат: Борис Дворник, Звонимир Лепетиќ, Звонимир Торјанец, Карло Булиќ, Антун Врбенски и Милан Штрљиќ. Монтажата е дело на Радојка Танхофер, автор на музиката е Алфи Кабиљо. Филмот ја овоил главната награда на фестивалот на младинскиот филм во Париз.[1].

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во едо мало село, кое се наоѓа во каменест предел, пристига германскиот окупатор. Малиот Анте е голем љубител на гулабите и него го ужаснува глетката во која еден германски војник без никаква причина ги убива неговите гулаби. Дополнителна грижа му задаваат гладните селани кои сакаат да ги уловат птиците за да дојдат до храна. Најпосле, Анте запаѓа во морална дилема кога пристига еден ранет партизан...

Наводи[уреди | уреди извор]