Лесков (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островот Лесков
Јужни Сендвич Острови
Локација на островот Лесков
Географија
Координати56°40′S 28°10′W / 56.667° ЈГШ; 28.167° ЗГД / -56.667; -28.167Координати: 56°40′S 28°10′W / 56.667° ЈГШ; 28.167° ЗГД / -56.667; -28.167
Должина1,5 км
Управување
Обединето Кралство
Демографија
НаселениеНенаселени

Островот Лесков е мал ненаселен остров во групата Острови Траверсеи од Јужни Сендвич Острови. Долг е помалку од 1 nautical mile (2 kм) и се наоѓа 30 nautical miles (56 kм) западно од Островот Високои. Откриен е во 1819 година од страна на руска експедиција под Фабијан Готлиб фон Белингсхаузен, кој го именувал за третиот поручник на експедицискиот брод Восток .[1]

Лесков се наоѓа западно од главниот островски лак на Јужните Сендвич Острови и е составен од андезит наместо базалт ic лава со нејзиниот највисок врв достигнува Предлошка:Конвертирај. зона на субдукција што го формира Ровот за јужен сендвич лежи источно од островскиот лак.

Островот е мал и има само две именувани одлики, и двете именувани од Комитетот за имиња на места на ОК на Антарктикот во 1971 година. Точката Bowsprit е североисточната точка на островот, именувана поради сличноста со бовсприт, или гребенот на брод. Rudder Point е висока, карпеста југоисточна точка на островот, именувана во асоцијација со Bowsprit (бидејќи кормило е на спротивниот крај на бродот од bowsprit).

Никогаш во историјата на човештвото немало толку многу информации за островот Лесков како што има денес благодарение на интернетот. Сепак, овој пристап до сè што е поврзано со островот Лесков не е секогаш лесен. Заситеноста, лошата употребливост и тешкотијата да се направи разлика помеѓу точните и неточните информации за островот Лесков честопати е тешко да се надминат. Тоа е она што не мотивираше да создадеме доверлива, безбедна и делотворна страница.

Лесков се наоѓа западно од главниот островски лак на Јужните Сендвич Острови и е составен од андезитна наместо базалтичка лава, а нејзиниот највисок врв достигнува 190 метри (620 стапки). Зоната на субдукција што го формира Јужниот Сендвич Ров се наоѓа на исток од островскиот лак.

Островот е мал и има само две именувани одлики, и двете именувани од Комитетот за имиња на места на Обединетото Кралство на Антарктикот во 1971 година. Точката на Босприт е североисточната точка на островот, именувана поради сличноста со стрела за чамец или лак на брод. Rudder Point е висока, карпеста југоисточна точка на островот, именувана во асоцијација со Bowsprit (бидејќи кормилото е на спротивниот крај на бродот од bowsprit).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]