Лекоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Леко јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лекоански јазик
Leko, Rik’a
Застапен воБоливија
Подрачјеисточно од Титикака
Говорници20 (2001)  
Јазично семејство
Статус
Службен воБоливија
Јазични кодови
ISO 639-3lec

Лекоанскиот или риканскиот јазик е јазичен изолат кој се зборува источно од езерото Титикака во Боливија. За јазикот има извештаи дека е исчезнат, иако се забележале од 20 до 40 активни зборувачи на јазикот. Лекоанците се околу 80 на број. Според уставот на Боливија, јазикот е еден од официјалните јазици во државата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Alain Fabre, 2005, Diccionario etnolingüístico y guía bibliográfica de los pueblos indígenas sudamericanos: LEKO[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]