Лекоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лекоански јазик
Leko, Rik’a
Застапен во Боливија
Подрачје источно од Титикака
Говорници 20 (2001)  
Јазично семејство
Статус
Службен во Боливија
Јазични кодови
ISO 639-3 lec

Лекоанскиот или риканскиот јазик е јазичен изолат кој се зборува источно од езерото Титикака во Боливија. За јазикот има извештаи дека е исчезнат, иако се забележале од 20 до 40 активни зборувачи на јазикот. Лекоанците се околу 80 на број. Според уставот на Боливија, јазикот е еден од официјалните јазици во државата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Alain Fabre, 2005, Diccionario etnolingüístico y guía bibliográfica de los pueblos indígenas sudamericanos: LEKO[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик
Портал „Боливија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]