Леидсеплеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Покрај самиот плоштад, неколку улици како што е Корте Леидседварсстраат ( на сликата) , е наречена по градот Лајден.

Леидсеплеин е плоштадот во центарот на Амстердам, Холандија. Лежи на југозападниот дел на областа Грахтегоредел во Амстердам, и е непосредно на североисточниот дел на каналот Сингелграхт. Тој се наоѓа на раскрсницата на Ветерингсханс, на Марнихстрат и Леидсестрат. Леидсеплеин е еден од најпрометните центри за ноќен живот во градот. Историски гледано, плоштадот беше на крајот на патот од Лајден, и служи како паркинг за коњи подготвени за сообраќај. Денес, модерен патнички сообраќај минува низ плоштадот и улиците се преполни со ресторани и ноќни клубови. На Страдсхоувург, театарот е најприметниот архитектонски белег на плоштадот, а американскиот Хотел е во близина.

[[File:{{{1}}}|{{{2}}}|alt=|]]

Види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Паркови и плоштади во Амстердам

Категорија, Плоштади во Амстердам