Лебедово езеро (филм,1968)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Лебедово езеро" е советски филм-балет, кој бил направен во Ленфилм студио во 1968 од страна на Аполинари Дудко и Константин Сергеев, екранска адаптација на истоимениот балет од Петар Илич Чајковски во режија на Константин Сергеев.

Филмот освоил Гран при на 5-от меѓународен балетски филмски фестивал во 1969 година.


Улоги[уреди | уреди извор]

 • Елена Евтеева - Одет и Одил
 • Џон Марковски - принцот Зигфрид
 • Махмуд Есамбаев - Ротбарт, злобниот волшебник
 • Анџелина Кабарова - Суверена принцеза, мајка на принцот Зигфрид
 • Виктор Рјазанов - ментор на принцот
 • Балетските танчери на театарот за опера и балет во Ленинград именувани по С. М. Киров и ученици на Ленинградската кореографска школа именувана по А. Ј. Ваганова

Музичари[уреди | уреди извор]

Филмска екипа[уреди | уреди извор]

 • Композитор - Петар Илич Чајковски
 • Сценарио - Исак Гликман, Аполинарен Дудко, Константин Сергеев
 • Кореографија - Мариус Петипа, Лев Иванов, Константин Сергеев
 • Производство - Аполинарија Дудко, Константин Сергеев
 • Директор на фотографија - Анатолиј Назаров
 • Уметници - Виктор Волин, Борис Биков
 • Дизајнер на костуми - Марина Азизијан
 • Инженер за звук - Владимир Јаковлев
 • Режисер - Ана Тубеншлјак
 • Уредник - Изолда Головко
 • Уредник - Всеволод Шварц
 • Оператори - Константин Соловјов, В. Амосенко, Николај Строганов
 • Декоратори - Виктор Слоневски, Е. Јакуба
 • Шминкери - Р. Кравченко, Б. Соловиев
 • Асистенти: Директор - Олга Баранова, Оператор - А. Јарошевски, Техничар за звук - Асија Зверева
 • Фотографија со трикови: Оператори - Александар Завајалов, Георгиј Сенотов, Уметник - Борис Михаилов
 • Филмски режисер - Пјотр Свиридов

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1969 година - „Златна орхидеја“ - Гран при на V IFF на балетски филмови во Џенова (Италија)

Видео изданија[уреди | уреди извор]

 • Овој балетски филм бил објавуван на VHS и DVD неколку пати. Едно од последните изданија на ДВД било во 2008 година од компанијата „Крупен план“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • „«Лебединое озеро»“. Статья. Онлайн энциклопедия Кирилла и Мефодия. Архивирано од изворникот на 2013-09-01. Посетено на 2013-08-08.