Леарница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топење на метал во сад за лиење

Леарница е фабрика која произведува метални одлеаноци. Металите се фрлаат во облици со топење во течност, истурање на метал во калап, и отстранување на материјалот од мувла или кастинг по металот сè додека не се зацврсти додека се лади. Најчести преработени метали се алуминиум и леано железо. Сепак, други метали, како што се бронза, месинг, челик, магнезиум и цинк, исто така се користат за производство на одлеаноци во леарници. Во овој процес, може да се формираат делови од посакуваните форми и големини.Во Македонија производствени погони ладна и топла валавница (денес приватизирани) во рамки на металуршкиот индустриски комбинат Рудници и железарница „Скопје“, како и леарницата во поранешнен Металски Завод - Тито[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „МЗТ Леарница се уништува, работниците обесправени и чекаат одговор од новата влада - Гласник“. glasnik.mk. Посетено на 2018-10-26.