Лајански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лајански дијалект
ལ་ཡ་ཁ་, layakha
alt text for the image
Лајапска жена во Лаја Гевог.
Застапен во Бутан
Подрачје Лаја Гевог, Гаса; северна Пунака; Лингзи Гевог, Тимпу
Народ Лајапи
Говорници 1,100  (2003)
Јазично семејство
Писмо тибетско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3 lya

Лајанскиот (ѕонгка: ལ་ཡ་ཁ་, ལ་ཡག་ཁ་; Вајли: la-ya-kha, la-yag-kha)[1] дијалект на јазикот ѕонгка, националниот јазик на Бутан.[2] Луѓето кои зборуваат ѕонга ограничено може да го разберат овој дијалект.[3] Овој дијалект го зборуваат Лајапите во северозападните предели на Бутан. Овој народ е етнички поврзан со Тибеќаните и повеќето од нив живеат на надморска височина од над 3.850 метри. Бутанците овој народ го нарекуваат 'Бџопи'. Според податоците од 2003 година, овој дијалект го зборувале околу 1,100.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dorji, C. T. (1997). An Introduction to Bhutanese Languages. Vikas. стр. 25. http://books.google.com/books?id=XS0OAAAAYAAJ. посет. 27 септември 2011 г. 
  2. van Driem, George; Tshering, Karma (1998). Dzongkha. Languages of the Greater Himalayan Region. 1. Research CNWS, School of Asian, African, and Amerindian Studies. стр. 1. ISBN 90-5789-002-X. http://books.google.com/books?id=fiwOAAAAYAAJ. посет. 27 септември 2011 г. 
  3. „Tribe – Layap“. BBC online. 1 мај 2006. http://www.bbc.co.uk/tribe/tribes/layap/index.shtml. посет. 26 септември 2011 г. 
  4. Lewis, M. Paul, уред (2009). Layakha (16 (online) издание). Dallas, Texas: SIL International. http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=lya. посет. 26 септември 2011 г. 
  5. Wangdi, Kencho (4 ноември 2003). „Laya: Not Quite a Hidden Land“. Kuensel online. архивирано од оригиналот на 7 декември 2003. http://web.archive.org/web/20031207122252/http://www.kuenselonline.com/article.php?sid=3432. посет. 26 септември 2011 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик