Лауански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лауански јазик
Застапен воФиџи
ПодрачјеФиџи
Говорници(16,000 во 1981 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3llx

Лауанскиот е источнофиџиски јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикотсе зборува на Фиџи од околу 16.000 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лауански јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]