Ланец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обичен метален ланец
Машински ланец

Ланец или Синџир е низа од поврзани делови, наречени алки, вообичаено направени од метал, слична на јажето според флексибилноста и виткањето, но поцврста и отпорна на притисок. Ланците се разликуваат според намената: едни служат за кревање, прицврстување, врзување, обезбедување; други служат како накит; трети служат за пренос на механичка сила во машините.

Ланецот како мотив во книжевноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 406.