Лакал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лакал
Lakal
Географија
МестоЈадранско Море
Координати45°08′05″N 13°35′52″E / 45.13472° СГШ; 13.59778° ИГД / 45.13472; 13.59778Координати: 45°08′05″N 13°35′52″E / 45.13472° СГШ; 13.59778° ИГД / 45.13472; 13.59778
АрхипелагВрсарски Архипелаг
Површина0,005123 км2
Должина0,264 км
Управување
Хрватска
ЖупанијаИстарска Жупанија
Демографија
Население0
Поглед северно од Врсар. Лакал е островот лево најблиску до дестинацијата. Покрај Лакал, можете да ги видите и Тондо Гранде (долу лево) и Тондо Пиколо (на иста линија)
Поглед северно од Врсар. Лакал е островот лево најблиску до дестинацијата. Покрај Лакал, можете да ги видите и Тондо Гранде (долу лево) и Тондо Пиколо (на иста линија)

Лакал – ненаселено островче во хрватскиот дел на Јадранското Море кое е дел од Врсарскиот Архипелаг.[1]

Според Законот за острови на Хрватска, а во однос на демографската состојба и стопанскиот развој, Куврсада е сместена во „мали, повремено населени и ненаселени острови и островчиња“ за кои се донесуваат програми за одржлив развој.[2] [3] [4] [5]

Во државната програма за заштита и користење на малите, повремено населени и ненаселени острови и околното море Министерството за регионален развој и фондовите на Европската Унија, е сместена во гребени. Му припаѓа на општината Врсар.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vrsar | Hrvatska enciklopedija
  2. Zakon o otocima, Narodne novine br.: 34, 09. travnja 1999.
  3. Uredba o dopuni Zakona o otocima Narodne novine br.: 149, 31. prosinca 1999.
  4. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o otocima, Narodne novine br.: 33, 24. ožujka 2006.
  5. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o otocima, Narodne novine br.: 33, 24. ožujka 2006.
  6. Državni programu zaštite i korištenja malih, povremeno nastanjenih i nenastanjenih otoka i okolnog mora. Istarska županija, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, str. 1.Arhivirano 30. lipnja 2013.