Лавовска порта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лавската порта

Лавската порта, позната и како портата на Св. Стефан, е лоцирана во стариот град во Ерусалим и е една од седумте порти во Ерусалим кои не се соѕидени. До оваа порта се наоѓа некогашната римска тврдина Антиохија а северно од Златната порта. Ова е местото каде Исус Христос влегол за да биде осуден од страна на Понтиј Пилат и осуден на распнување на крст. Легендата кажува дека султанот Сулејман Велики ја направил конструкцијата на портата бидејќи се плашел шетајќи наоколу да не биде нападнат од страна на лавови.

Видете исто[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]