Кунамски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Кунамски јазик
Зборуван во: Еритреја Етиопија 
Регион: Источна Африка
Вкупно говорници:
Јазично семејство: нило-сахарски
 Кунамски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: kun
ISO 639-3: kun

Кунамскиот јазик е нило-сахарски јазик зборуван од народот Кунама. Јазикот се зборува во Еритреја и Етиопија и повеќето зборувачи се наоѓаат во Еритреја. Јазикот е е еден од најстарите во тој регион и е често споредуван со нара јазик