Крушиновидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крушиновидни
Koeh-255.jpg
Обична крушина (Rhamnus cathartica)
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Поткласа: Розиди
Ред: Крушиновидни
Lindl. (1836)
Фамилии

Elaeagnaceae - дафини
Leeaceae - леи
Rhamnaceae - крушини
Vitaceae - лози

Синоними

Rosanae
Urticales

Крушиновидните (науч. Rhamnales) се ред на дикотиледонски растенија. Според Кронквистовиот систем, во него влегуваат следниве фамилии:

Лејата (Leea) може да се вброи во фамилијата Лози. Денес Крушините повеќе не се сметаат за блиски сродници со другите фамилии, па затоа поновите системи ги ставаат во Розовидните (Rosales). Така редот станува Лозовидни (Vitales).

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Lindley, John (1836). „Alliance III Rhamnales“. A Systematic View of the Organisation, Natural Affinities, and Geographical Distribution,of the Whole Vegetable Kingdom; Together With the Uses of the Most Important Species in Medicine,the Arts, and Rural or Domestic Economy. Longman, Rees, Orme, Brown, Green and Longman. Посетено на 11 јуни 2008.
  • Служба за запазување на природните ресурси (NRCS). „Класификација за царството Растенија сè до редот Крушиновидни (Rhamnales)“. База „PLANTS“. Министерство за земјоделство на САД. Посетено на 11 јуни 2008. (англиски)
  • „Крушиновидни (Rhamnales)“. Обединет таксономски информативен систем. Посетено на 11 јуни 2008. (англиски)

Наводи[уреди | уреди извор]