Кросонов Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кросонов Леден Гребенледен гребен на Антарктикот, широк околу 35 милји (56 км), северно и североисточно од планината Марфи долж Волгриновиот Брег, Земја на Мери Берд. Бил мапиран од страна на Геолошкиот институт на САД за истражувања и од воздушни фотографии на американската морнарица, 1959–66 година, и именуван е од Советодавниот комитет за имиња на Антарктикот според командантот В.Е. Кросон, командант на градежната група на Антарктикот за време на операцијата „Длабоко замрзнување“ во 1973 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Crosson Ice Shelf“. Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Посетено на 2011-12-06.