Критски хиероглифи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Критски хиероглифи
Тип
Недешифрирано
Период
2100–1700 п.н.е.
СтатусИзумрено
Правец на пишувањеод лево кон десно Уреди на Википодатоците
ЈазициНепознато; можно "минојски"
Сродни писма
Матични системи
Прото-писмо
  • Критски хиероглифи
Сродни системи
Линеарно A
ISO 15924
Уникод
 Оваа страница може да содржи фонетски симболи од меѓународната фонетска азбука (МФА).

Критските хиероглифи се хиероглифско писмо кое се користело на Крит во раното бронзено време. Тие претходат на Линеарно A за околу еден век, но и двете писма заедно се коритстеле во текот на нивната историја.[1] Тие сè уште не се дешифрирани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yule (1981), стр. 170–171.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Yule, Paul (1981). Early Cretan Seals: A Study of Chronology. Marburger Studien zur Vor und Frühgeschichte 4. Mainz. doi:10.11588/diglit.3044. ISBN 3-8053-0490-0.