Кристина од Холштајн-Готорп

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кристина од Холштајн-Готорп (13 април 1573 година во Кил – 8 декември 1625 година во замокот Грипхолм ) била кралица на Шведска како втора сопруга на кралот Чарлс IX . Таа служела како регент во 1605 година, за време на отсуството на нејзиниот сопруг и во 1611 година, за време на малцинството на нејзиниот син, кралот Густав II Адолф .

Биографија[уреди | уреди извор]

Кристина била ќерка на Адолф, војводата од Холштајн-Готорп и Кристин од Хесен (ќерка на Филип I, Ландгрев од Хесен ). Во 1586 година, таа била предложена за невеста на Сигизмунд од Полска, но ништо не се случило од плановите да се омажи за него. На 8 јули 1592 година, таа станала втора сопруга на Чарлс, војводата од Седерманланд, кој во 1599 година станал шведски регент, а во 1604 година нејзин крал. Таа била крунисана заедно со нејзиниот сопруг во катедралата во Упсала во 1607 година. Според легендата, таа го охрабрила својот брачен другар да го освои тронот од Сигизмунд во 1598 година поради нејзиното разочарување што никогаш не била мажена за Сигизмунд.

Кралицата[уреди | уреди извор]

Кралицата Кристина била доминантна и со силна волја личност со силно чувство за економија. Таа била и почитувана и стравувана. Ја опишувале како тешка, тврдоглава и скржава, а се тврди дека додека поранешната сопруга на нејзиниот сопружник секогаш се обидувала да го убеди да покаже попустливост во своите постапки, Кристина го направила спротивното. Таа извршила многу строга контрола над дворот, што е илустрирано со анегдотата дека лично им го измерила конецот за шиење на своите слуги. Нејзиниот брак е опишан како среќен, бидејќи тие биле многу слични по личност. Таа го придружувала во Естонија и Финска во 1600–1601 година.

Се смета дека Кристина не доминирала со нејзиниот исто така доминантен и темпераментен сопружник, но не и недостасувало политичко значење и влијание. Иако нејзиниот сопружник не ѝ дозволил да ја диктира политиката, тој барал совет од неа за политички прашања. За време на војната со Данска, тој не го послушал нејзиниот совет и дошол во конфликт со неа бидејќи се сомневал дека е про-данска. Во 1604 година, Чарлс IX оставил инструкции дека таа треба да биде регент на владата на старателот во случај тој да умре ако нивниот син и наследник се уште биле малолетни, а во 1605 година, таа дејствувала како регент за време на отсуството на нејзиниот сопружник во Ливонија. Познато е дека таа го спречила изборот на нејзиниот помлад син Чарлс Филип на тронот на рускиот цар во 1610–1612 година, така што го држела дома од руските избори кога требало да биде испратен во Москва . Наводно, ѝ олеснало кога аферата била прекината во 1614 година.

Кралицата доверител[уреди | уреди извор]

По смртта на нејзиниот сопруг на 30 октомври 1611 година, таа станала регент за време на малолетноста на нејзиниот син, како што било наложено во актот од 1604 година. Таа го делела регентството со Јован, војводата од Остроготија. Меѓутоа, бидејќи нејзиниот син бил речиси полнолетен, нејзиното владеење не траело подолго од октомври до декември истата година и автоматски било прекинато на роденденот на нејзиниот син на 9 декември, кога тој достигнал законско полнолетсво.

За време на првите години на нејзиниот син како крал во 1610-тите, некои ја сметале за вистински или еден од вистинските владетели зад тронот, иако таа повеќе не била формално регент. Таа секако делувала како советник на нејзиниот син. Тој побарал нејзин совет во врска со бракот на нејзината ќерка во 1612 година, што се покажало дека предизвикало конфликт со лутеранската црква. Таа, всушност, самата го предложила тој брак од политички причини и била решена да го заврши, а исто така го договорила бракот со нејзината поќерка Кетрин против волјата на советот во 1615 година.

Како должничка кралица, таа е позната по тоа што го спречила нејзиниот син да се ожени со Еба Брахе, афера која траела неколку години во 1613-1615 година. Нејзината причина била нејзината претпочитање за политичката придобивка што може да ја има еден династички брак и нејзиниот страв од компликациите што може да ги има бракот со благородник, а таа го сметала првенството на кралицата Гунила Биелке, која била обвинета за несоодветно политичко влијание и фаворизирање на нејзините роднини, како лош пример. За време на оваа афера, таа напишала позната песна на прозорецот на Еба Брахе, која оди : „Ова сакаш, што сакаш – така е во вакви случаи“.

Додека нејзиниот регент на нејзиниот најстар син бил многу краток, таа исто така служела како регент за време на малолетноста на нејзиниот помлад син Чарлс Филип, војвода од Седерманланд во Војводството Седерманланд од 1611 до 1622 година, бидејќи Војводството всушност било речиси автономно. Таа живеела во замокот Никопинг, од каде управувала со рудниците за железо на нејзиниот сопружник и активно се интересирала за бизнисот. За време на нејзиното владеење, Војводството станало центар на извозот на житни култури и производството на железо и оружје и еден од најголемите финансиери на круната. Таа, исто така, ја чувала и бранеше автономијата на војводствата против круната, што да довело до конфликт со нејзиниот син, кралот.

Меѓутоа, во 1622 година, нејзиниот најмлад син Чарлс Филип умрел, а таа целосно се повлекла од јавниот живот и се населила во нејзината доверка. По неговата смрт, бил откриен неговиот таен брак со Елизабет Рибинг, а таа станала старател на неговата ќерка Елизабет Гиленхилм (1622–1682).

Деца[уреди | уреди извор]

  1. Кристина (26 ноември 1593 – 25 мај 1594 година)
  2. Густав Адолф од Шведска (Густав II Адолф) (9 декември 1594 – 16 ноември 1632 година)
  3. Марија Елизабета (10 март 1596 - 7 август 1618), се омажила за нејзиниот прв братучед Џон, војводата од Естерјетланд, најмладиот син на Јован III од Шведска.
  4. Чарлс Филип, војвода од Седерманланд (22 април 1601 - 25 јануари 1622 година)
  5. Мртвороден син (20 јули 1606 година)

Предци[уреди | уреди извор]

 

Наводи[уреди | уреди извор]


Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Christina of Holstein-Gottorp at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
Кристина од Холштајн-Готорп
Помлада гранка на House of Oldenburg
Роден(а): 13 April 1573 Починал(а): 8 December 1625

Предлошка:S-roy

Незаземено Queen consort of Sweden
1604–1611
Незаземено