Прејди на содржината

Кримински мост

Координати: 40°13′20.6″N 21°17′30.9″E / 40.222389° СГШ; 21.291917° ИГД / 40.222389; 21.291917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кримински мост
Γεφύρι του Κριμηνίου
Координати40°13′20.6″N 21°17′30.9″E / 40.222389° СГШ; 21.291917° ИГД / 40.222389; 21.291917
ПреминуваПраморица
МестоКримин, Населичко, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина45 м
Ширина3,7 м (денес)
2,7 м (првобитно)
Висина5,6 м
Најдолг распон6,8 м
Распони3 (денес)
5 (првобитно)
Историја
Завршен1802
Местоположба
Карта

Кримински мост (грчки: Γεφύρι του Κριμηνίου) — стар камен мост во Населичко, Егејска Македонија. Ја преминува реката Праморица на патот кој ги поврзува селата Кримин со Цотил.[1][2]

Мостот има камена петсводна конструкција. Изграден е во 1802 г. со средства на попот Стерјо од Кримин со попадијата. Му се припишува на познатиот градител Калфа Вранга, но веродостојноста на овој податок е неутврдена бидејќи нему му се припишуваат голем број градби.[1]

На 3 септември 1947 г. два лака се дигнати во воздух. Мостот е проширен и покриен со бетонски плочи широки 3,7 м, покриен со асфалт е и по него сообраќаат моторни возила.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Γεφύρι Του Κριμηνίου“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 6 ноември 2019.
  2. „Αφιέρωμα στο Κριμήνι Βοΐου & στο Πεντάτοξο Γεφύρι του“. Πολιτιστικός Σύλλογος Τσοτυλίου. 28 март 2018. Посетено на 22 декември 2020.