Прејди на содржината

Крвава недела (1969)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крвава недела
МестоИстанбул, Турција
Датум16 февруари 1969
Вид нападпротести, немири
Мртви2

Крвава недела (турски: Kanlı Pazar) — протести организирани од страна на левичарските сили во Истанбул, Турција, а кои биле задушени во крв од контрареволуционерните сили. Протестот се одржал на плоштадот Бајазид. Позадина на протестите бил државниот удар во земјата од 1960 година, кога власта преминала во рацете на офицери од турската армија[1], и во следните години се зголемило американското влијание во земјата[2]. Немирите го достигнале својот врв на 16 февруари 1969 година, кога 30.000 демонстранти марширале на плоштадот Таксим. Демонстрациите биле растурени од полицијата, а двајца демонстранти биле убиени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Karasapan, Omer. Turkey and US Strategy in the Age of Glasnost. Middle East Report, No. 160, Turkey in the Age of Glasnost (Sep. - Oct., 1989), p. 6
  2. Amineh, Mehdi Parvizi; Houweling, Henk (June 2007). „Global Energy Security and Its Geopolitical Impediments: The Case of the Caspian Region“. Perspectives on Global Development and Technology. 6: 365–388. doi:10.1163/156914907X207793. Посетено на April 2008. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)