Кралски ботанички градини, Кју

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кралски ботанички градини, Кју*
Светско наследство на УНЕСКО

Куќата на палмите
Држава Flag of the United Kingdom.svg Обединетото Кралство
Тип Културна институција
Критериуми ii, iii, iv
Навод 1084
Регион** Европа и Северна Америка
Записно минато
Запис 2003  (27-мо заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Кралските ботанички градини во Кју (англ. Royal Botanic Gardens, Kew) претставуваат комплекс од едни од најстарите ботанички градини во светот. Изградени се во XVII век и ја поседуваат најголемата збирка од растителни видови и најголемата банка на семиња, што од друга страна ги прави најголем светски центар за ботанички истражувања.

Видете исто така[уреди | уреди извор]