Кракаудорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кракаудорф
Krakaudorf
Кракаудорф is located in Австрија
Кракаудорф
Кракаудорф
Местоположба во Австрија
Координати: 47°10′00″N 14°01′00″E / 47.16667° СГШ; 14.01667° ИГД / 47.16667; 14.01667Координати: 47°10′00″N 14°01′00″E / 47.16667° СГШ; 14.01667° ИГД / 47.16667; 14.01667
ЗемјаАвстрија
ПокраинаШтаерска
ОкругМурау
Управа
 • ГрадоначалникВенцел Штајнхарт (АНП)
Површина
 • Вкупна29,68 км2 (1,146 ми2)
Надм. вис.&100000000000011730000001.173 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно652
 • Густина0,22/км2 (0,57/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8854
Повик. бр.03535
Рег. таб.MU
Мреж. местоwww.krakaudorf.at

Кракаудорф (герм. Krakaudorf) е место и општина во округот Мурау во покраината Штаерска во Австрија.


  1. Statistik Austria - Bevölkerung zu Jahres- und Quartalsanfang, 2014-01-01.