Коскена срж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коскена срж
Gray72-en.svg
Поедноставен приказ на клетките во коскената срцевина
Податоци
Назнаки
Латински Medulla ossium
MeSH D001853
Код TA A13.1.01.001
TA A13.1.01.001
FMA FMA:9608

Коскената срж или коскена срцевина е сунѓересто ткиво со кое се исполнети шуплините во коските.

Функција[уреди | уреди извор]

Таа е фабрика на крвни зрнца. Таа испушта крвни зрнца во крвотокот кога тие ќе се развијат и кога телото има посебна потреба за нив. Во здраво тело, коскената срж ги создава повеќето од трите вида на крвни зрнца. Тие се:

Созревањето и развојот на крвните зрнца внимателно се контролира за да може да се создаде точниот број на секој вид на зрнца за телото да биде здраво. Секоја секунда се создаваат милиони црвени и бели крвни зрнца.

Клетките остануваат во коскената срж сè додека не се доволно созреани за да можат да се движат во крвта и соодветно да ги извршуваат различните функции што ги имаат. Прераното слевање на неоформени крвни зрнца од коскената срж во циркулаторниот систем е бид на рак т.е., леукемија.