Косара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Косара
Царица на Средновековна Македонија
Нејзиното височество, сопруга на императорот и владетелот на Словените[1]
Сопруг Цар Самоил
Деца
Теодора Косара
Мирослава
Гаврил Радомир
Роден(а) средина на 10 век
Византија
Починал(а) Unknown

Косара била македонска владетелка и жена на цар Самоил. Се омажила околу 970 година.

Според преданијата таа потекнува од градот Драч. Нејзиното име „Косара“ потоа станува познато во Македонија и Самоиловото царство, но најмногу е користено од припадниците на семејството на Самоил.

Косара како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Косара се јавува како тема во бројни дела од областа на уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Балкански битки и кралеви во средновекието, Филаделфија, 1978, стр. 23
  2. Мак Диздар, Горчин. Скопје, Македонска книга, стр. 129.