Корисник:Robo5/Статии за дати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мисля да създам статии за всичките дни от годината. Предлагам следната форма, както е по-долу. Само ми помогнете да са правилно написани на македонски.

Дати[уреди | уреди извор]

  • вижте как е на български: bg:1 януари: мисля, че е добре, но ако искате, можем да го променим
  • кажете какво заглавие да се избере: 1 март или 1. март?
  • Напишете (поправете) тук имената на месеците: јануари, февруари, март, април, мај, јуни, јули, август, септември, октомври, ноември, декември?
  • Напишете (поправете) тук по-кратките имена на месеците: јан, фев, мар, апр, мај, јуни, јули, авг, сеп, окт, ное, дек?
  • Напишете (поправете) тук имената на дните: понеделник, вторник, среда, четврток, петок, сабота, недела и по-кратки: пн вт ср чт пт сб нд?

Ова треба да се преведе:

{{Патрлок}}
'''18 јуни''' е 169-иот ден во годината според [[Грегоријански календар|грегоријанскиот календар]] 
(170-и во [[престапна година]]). 
Остануваат 196 денови до крајот на годината.

{{Јуни {{CURRENTYEAR}}}}

== Настани ==

* 

== Родени ==

* 

== Починале ==

* 

== Празници ==

*

{{Месеци}}

Години[уреди | уреди извор]

Вижте bg:1999 за пример.

Кажете:

  • как да направим заглавията: 1999 добре ли е?
  • от кога до кога да правим статии: 1 - 2006 добре ли е?

Ова треба да се преведе, ако сакате и да се промени:

{{Патрлок}} {{20 век}}
== Настани ==

* [[24 март]] — [[НАТО]] започнува воздушни воени дејства врз [[Југославија]]

== Родени ==
*

== Починале ==

* [[7 февруари]] — [[Хусеин]], крал на Јордан

----
'''Видете исто''':
* [[Редовна година, започнува во петок|календарот за таа година]]

Прашање: ова не ли треба да е "Редовна година, која започнува во петок"? --5ko 20:34, 31 May 2005 (UTC)