Прејди на содржината

Корен на пенис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корен на пенис
Кавернозниот сноп во пенисот.
Вертикален пресек на мочен меур, пенис и мочен канал.
Податоци
Назнаки
Латинскиradix penis
TAA09.4.01.002
FMAFMA:19611

Корен на пенис — внатрешен дел на пенисот. Коренот е почетниот дел на органот и продолжува во телото на пенисот.

Анатомија[уреди | уреди извор]

Коренот по форма е составен од три дела. Главниот дел е кракот на пенисот (crus penis) кој се дели на два дела по еден крак на двете страни. Во средината се наоѓа уретралната главица. Секој крај е обвиткан со карличношупликав мускул, додека главицата е обвиткана од булбоспонгиозен мускул. Коренот на пенисот се наоѓа во перинеумот, меѓу внатрешната фасција на урогениталната дијафрагма и Колсовата фасција.

Покрај тоа што коренот е поврзан со фасциите и долниот дел на карлицата, тој е поврзан и со предниот дел на срамниот спој со фундиформниот лигамен и со суспензорниот лигамент на пенисот.

Поврзано[уреди | уреди извор]